מחקר שפורסם באוגוסט 2012 ואשר כלל 28 מיליון משתמשי אינטרנט בבריטניה למשך חודש שלם מספק מידע חשוב ומרתק לגבי סטטיסטיקות ההקלקות על תוצאות בגוגל, על פי חלוקות שונות אך בעיקר על פי הקלקה על תוצאות אורגניות לעומת תוצאות ממומנות. גולשים המשתמשים במנועי חיפוש, גוגל ובינג במחקר ספציפי זה, מקליקים בצורה מדהימה על כ-94% תוצאות אורגניות לעומת 6% תוצאות ממומנות. הנתונים מהמחקר הרלבנטי הזה נאספו ע"י חברת המחקר הבינלאומית נילסן ולא ע"י גוגל עצמה, אך בכל מקרה מדובר על סטטיסטיקות מדהימות ומרתקות מבחינת תעשיית ה-SEO ובעלי אתרים באופן כללי.

 כמו כן, ניתן לראות סטטיסטיקות לגבי יחס הקלקות (CTR) על תוצאות אורגניות ממותגות ולא ממותגות (קישור לאתרי מותגים) וגם לפי תחום כללי (Vertical). מההיבט הממומן המחקר חשף נתונים דמוגרפיים לגבי מי סביר להניח יקליק על תוצאות PPC.

תוצאות חיפוש אורגניות ויחסי הקלקות

בעבר נעשו ניסיונות רבים למציאת נתונים של כמה מקליקים בגוגל (CTR) עבור 10 התוצאות האורגניות הראשונות. מדידה כזו היא כמובן קריטית ומשמעותית ביותר עבור תהליכי קידום בגוגל ובחינת ROI של טקטיקות כאלו ואחרות. התוצאות של ניסיונות אלו היו שונים מאוד בין מחקר אחד למשנהו, אך מאפיין ברור אחד עלה מכולם, ככל שהאתר מדורג גבוה יותר בגוגל, למשל, יותר אנשים מקליקים עליו ולהיפך ככל שהאתר נמוך יותר. אך המחקר החדש והספציפי שאנו דנים בו כאן פירק את התוצאות ואת שאילתות החיפוש לחיפושים של מותגים ושל אתרים לא ממותגים – חיפוש של קוקה קולה לעומת חיפוש של עסקים מקומיים קטנים למשל.

סה"כ, משתמשים הקליקו על אחת משלוש התוצאות הראשונות בחיפוש האורגני ב-68% מהמקרים:

  • תוצאה ראשונה: 48%
  • תוצאה שנייה: 12%
  • תוצאה שלישית: 8%
  • יתר התוצאות: 32%

בחיפושים ממותגים התוצאות משתנות מהותית, התוצאה האורגנית הראשונה קיבלה את הכי הרבה קליקים בצורה מכרעת – נתון הגיוני בגלל שחיפושים אלו הם לרוב חיפושי ניווט בדר"כ (חיפוש למטרת הגעה לאתר ספציפי):

  • תוצאה ראשונה: 80%
  • תוצאה שנייה: 6%
  • תוצאה שלישית: 4%
  • יתר התוצאות: 10%

תוצאות אלו מציגות תמונה חיובית יחסית עבור עסקים ואתרים שאין להם המשאבים הדרושים על מנת להגיע למקום הראשון בגוגל  בביטויי החיפוש הרלבנטיים. אין ספק שיש תנועה וכסף ביתר ה-32% או 39% של התוצאות אחרי התוצאה השלישית. כמובן שהצורך להיכנס לעמוד הראשון נותר קריטי כי כמעט אף אחד לא ממשיך מעבר לעמוד התוצאות הראשון.

תוצאות חיפוש ממומנות ויחסי הקלקות

מבחינת כמה מקליקים בגוגל ובינג על התוצאות הממומנות, מדובר כאמור על כ-6% בלבד מהמקרים בביצוע חיפושים. נמצא כי נשים מהוות 53% מההקלקות על פרסומות וכי יותר סביר שאישה תקליק על מודעת פרסומת בעמוד החיפוש לעומת גבר. הגברים הקליקו על פרסומות 47% מהמקרים.

כמו כן, נמצא כי גיל הגולש מהווה גורם משפיע. גולשים צעירים הם מועמדים פחות סבירים להקלקה על מודעות ממומנות. 35% מההקלקות על מודעות פרסומת היו של גולשים צעירים מגיל 34. ככל שהגולשים מבוגרים יותר, כך עולים אחוזי ההקלקות על פרסומות בתוצאות החיפוש – עם 65% מההקלקות שמגיעות מגולשים מעל גיל 35.

גוגל נגד בינג

שאלה חשובה נוספת מבחינת מקצועני קידום אתרים שעולה מהמחקר היא אחוזי החיפושים בהשוואה של גוגל לבינג של מיקרוסופט. כצפוי, גוגל היא השולטת הבלתי מעורערת של החיפוש לעומת בינג, יחס החיפושים המוצלחים (שהביאו להקלקה) בגוגל עומד על 91% לעומת היחס בבינג שעומד על 76%. וזה בכלל בלי לדבר על היקפי החיפוש בשני המנועים, כאשר גוגל מציגה משמעותית יותר חיפושים.

אגב, במחקר נוסף שערכה חברת compete בחודש אוקטובר 2012 הוצגו התוצאות הבאות – 

אחוז הקלקות על תוצאות אורגניות ראשונות:

מקום 1:  53% מההקלקות

מקום 2: 15%

מקום 3: 9%

מקום 4:  6%

מקום 5: 4%

יתר המקומות (6-10) מקבלים אחוז דומה של הקלקות כמו המקום החמישי ואף פחות מזה.