עמוד הבית > מאמרים > פרסום גרילה

פרסום גרילה

תחום הפרסום נמצא תמיד בתנועה ובהתפתחות, זאת כי זה חלק מהותי מהעולם הזה וגם בגלל החידושים התמידיים במדיומים באמצעותם מפרסמים מגיעים לאנשים. השנים האחרונות הן ללא ספק שנים מרתקות בתעשיית הפרסום, חלקן שנים קשות וחלקן מפוארות במיוחד – אך מה שבטוח הוא שהאינטרנט והשפעותיה רחבות ההיקף על החברה האנושית ועל הדרך בה אנו צורכים מידע ומדיה הם גורם משמעותי על עולם הפרסום כולו. פרסום גרילה הוא מונח מאוד פופולארי בשנים האחרונות והוא נולד בעקבות אותם שינויים מהותיים ותפישתיים שהרשת ואורח החיים של ימינו יצרו.

מגוון תחומי פרסום ושיווק שנולדו בזכות האינטרנט

בעבר עולם הפרסום היה הרבה יותר ברור ומוסדר מבחינת מדיומים קיימים, היו עיתונים, טלוויזיה, רדיו, קולנוע ופרסום ותיק ופשוט בצורות אחרות. אך כבר לפני כמה עשורים הגיעה רשת האינטרנט ובמהרה שינתה הכל. כיום עולם הפרסום הוא כל כך מקיף ומורכב, פועלות בו כל כך הרבה חברות וטכנולוגיות שקשה לתאר זאת.

תחומי פרסום שנולדו מתוך שינויים אלו, ושינו את תחום הפרסום כליל, הם רבים ועוד מתפתחים כמותם ברגעים אלו ממש. ניתן למשל למנות תחומים כמו פרסום גרילה שנדון בו בהרחבה מיד, קידום אתרים באינטרנט שזוהי תעשייה ענפה שנוצרה פחות או יותר רק בזכות גוגל והשליטה שלה ברשת, פרסום ויראלי שמתבסס ברובו על המהפכה של רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק ואחרות, פרסום סלולארי שנמצא יחסית בתחילתו ומציע הזדמנויות מרתקות ועוד תת תחומים מיוחדים ומהפכניים.

מהו פרסום גרילה?

פרסום גרילה נקרא כך מפני שבבסיסו ובמהותו זהו פרסום מחתרתי – בדומה ללוחמי גרילה שנעזרים בסביבתם הטבעית לצרכי לחימה באויב. תחום זה שואב את כוחו מהאנשים עצמם וממדיומים שונים בחברה המודרנית. בחלקו הוא כולל היבטים של פרסום ויראלי שבו הגולשים והאנשים עצמם יוצרים את הקמפיין ואת ה"באז" סביב האובייקט המפורסם ובחלקים אחרים שלו הוא כולל נושאים נוספים.

הקונספט של פרסום גרילה הומצא כמערכת לא שגרתית לקדם מוצרים ורעיונות, תוך התבססות על זמן, אנרגיה ודמיון הרבה יותר מאשר על מסעות פרסום יקרים ורחבים. זהו פרסום מאוד לא צפוי ומאוד לא שגרתי. לעיתים הפרסום אינטראקטיבי בכך שהוא דורש מעורבות פעילה של הצופה בו, לעיתים הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהסביבה הפיזית של אנשים והצרכנים נפגשים בפרסום מחתרתי זה במקומות ואופנים לא צפויים. בראשית הדרך של פרסום גרילה, הטקטיקות ששימשו את הפעילים בתחום כללו שינוי של סביבות מוכרות, בעיקר עירוניות, כך שיפרסמו מוצר או רעיון כלשהו בדרך מאוד שונה מהמקובל – צביעת קירות ואובייקטים מסוימים ברחוב, העמדת מיצגים מוזרים ומשעשעים ברחוב, שימוש בסביבה לצורך פרסום והעברת מסר וכן הלאה.

כמעט כל קמפיין פרסומי שחורג מהשגרה, שמתרחש ממש ברחוב או בסביבה שאינה מדיום תקשורתי כלשהו, פרסום שמתבסס על מינימום אך יוצר מקסימום אפקט ושאר היבטים מיוחדים – יכול להיחשב פרסום גרילה.

הגרילה עוברת לאינטרנט

התפתחויות טכנולוגיות ותפישתיות אפשרו לתחום של פרסום גרילה לעבור מהרחוב ומפרסום פיזי, אך כמובן מאוד מפתיע ושנוי במחלוקת לעיתים, לרשת האינטרנט. רשתות חברתיות שיחקו תפקיד מהותי במעבר תקציב והופעות תכופות יותר של קמפיינים המשלבים פרסום ושיווק באינטרנט.  עניין זה כמו גם טכנולוגיות גרפיות שונות. פרסום גרילה אינטרנטי יכול למשל להיות "השתלטות" על אתר ושינוי המיתוג שלו למיתוג של מוצר או חברה מסוימים, התבססות על שיווק בפייסבוק להעברת מסרים דרך סרטונים, תמונות וכדומה ולא דרך פרסומות סטנדרטיות. פרסום גרילה הוא תחום  שמשתנה באופן תמידי, היוקרה והחדשנות של התחום מעט נחלשו כי הוא הפך כבר לנורמה – אך עדיין יש מה לחדש והאינטרנט מאפשר לנו לחשוב אפילו יותר מחוץ לקופסא ולגרום לגולש להתעניין או לבצע פעולות בדרכים מדהימות וחדשניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש לנו עוד מאמרים מעולים

מיתוג עסקי באינטרנט

בשנים האחרונות משקיעים ארגונים ועסקים מאמצים רבים בפעולות מיתוג עסקי ...

אנידור חקק
20.04.2011
לקריאה

איך שימוש ב-FOMO יכול להגדיל מכירות באתר?

עוד לפני שנסביר את הקשר של המונח הזה לאתרי האינטרנט, ...

אילון סבג
08.08.2019
לקריאה