עמוד הבית > מאמרים > קידום אתרים במובייל - Mobile SEO

קידום אתרים במובייל – Mobile SEO

על פי נתונים מגוגל, החיפוש במכשירים ניידים (מובייל) צומח בקצב הרבה יותר מהיר לעומת חיפוש רגיל ממחשבים נייחים – למעשה, גוגל אומרת שמובייל אינו העתיד, הוא ההווה במלוא הדרו. מקדמי אתרים כמו גם בעלי אתרים רבים שואלים בימים אלו האם עליהם לבצע פעילות קידום אתרים במובייל למרות שהם כבר פעילים בקידום רגיל – המציאות משתנה וכנראה שהתשובה לשאלה זו היא, כן.

נקודה למחשב לגבי קידום אתרים במובייל היא שבגלל גודל המסכים ואופן השימוש באינטרנט במובייל, החשיבות של דירוג המקומות הראשונים עולה משמעותית אפילו לעומת מחשבים נייחים/ניידים. בקישור הבא תמצאו כמה נתונים מרתקים על השימוש במובייל מבחינה גלובלית.

האם יש בכלל הבדל?

בהקשר של האם קיים בכלל קידום אתרים למובייל (Mobile SEO) או שזהו רק תחום במסגרת קידום אתרים כללי ישנם עימותים בין מקצועני קידום בכל העולם. בפועל, כנראה שיש הבדל ושמתפתח לו בצעדי ענק תחום ייחודי של קידום אתרים במובייל. ניקח למשל את אחד מכללי האצבע הנפוצים בעולם הקידום הרגיל – לפחות 250 מילים של תוכן רלבנטי עם צפיפות מילות מפתח נכונה בעמוד – למכשיר נייד עם מסך קטן והאופן בו אנו צורכים תוכן במובייל, כלל זה נראה לא ישים ולא יעיל.     נוסיף ונאמר שגם כללי האצבע הולכים ומאבדים מחשיבותם – שהרי גוגל מנסה להילחם בדפוס פעולה קבוע באתרים ומנסה לבדוק איכות תוכן ולא כמות.

בפועל יש ניואנסים ומאפיינים מסוימים מאוד לאתרי מובייל ואי לכך גם לפעולות קידום שלהם בגוגל, יש פלטפורמות שונות וגם מגוון רחב של סטנדרטים לאתרי מובייל.

חיפוש במובייל שונה מחיפוש במחשב

כל הנתונים, לצד הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום, מראים כי משתמשים גולשים בצורה שונה במובייל מאשר במחשבים. לא תמיד נעשה שימוש במילות מפתח, פעמים רבות המשתמש כלל לא מגיע לעמוד הבית של גוגל והקונטקסט שונה. לכן הגיוני שיהיה צורך לבצע קידום אתרים במובייל באופן ייעודי ולא להסתמך רק על הפעילות המוצלחת שנעשתה באינטרנט הרגיל.

כמו כן, יש לזכור כי פעמים רבות הקידום הוא לטובת אפליקציה ולא לאתר מובייל בכלל, מגמה שקיימת בהחלט עבור ארגונים ומותגים.

אלגוריתם חיפוש שונה

יש כמה נתונים המסמנים כי גוגל מיישמת אלגוריתם חיפוש שונה למובייל לעומת חיפוש רגיל במחשבים. כך שמבחינה זו ודאי שיש צורך בשירות ייעודי של קידום אתרים במובייל. בנוסף, במובייל יש רמת מעורבות שונה של המשתמש, בחיפוש מובייל יש איתותי איכות שונים ועוד מאפיינים מיוחדים המבדילים את החיפוש והשימוש באינטרנט על גבי מובייל.

טכניקות ואסטרטגיות לקידום אתרים במובייל

  • פתחו אתרים תואמים לכל המכשירים והפלטפורמות: אתר מובייל שעבר אופטימיזציה איכותית הוא חשוב מאוד, לא מספיק רק להתאים את גודל האתר למסך קטן.
  • שימוש בטכניקות SEO מסורתיות: הכללת מילות מפתח רלבנטיות בכותרות ובתוכן – בהתאם לאופן החיפוש במובייל ולצרכים של המשתמשים, כותרות רלבנטיות לעמודים, תיאורי דפים מדויקים, הכללת קישורים יוצאים איכותיים ושימוש בקוד HTML סטנדרטי ותקני.
  • יצירת תוכן ידידותי למובייל: גם מבחינת הפריסה ומהות התוכן אך גם בהקשר של מיקום נכון שלו.
  • יישום Mobile formatted CSS: כך שמשתמשים על פלטפורמות מובייל יקבלו את אתר המובייל ולא את הרגיל.
  •  Opt Out: אפשרו למשתמשים לצאת מאתר המובייל ולראות את האתר הרגיל.
  • לא לחסום את Googlebot-Mobile: לאינדוקס יעיל של האתר.
  • גודל תמונות: השתמשו באחוזים או באופן יחסי לעמוד ולא בפיקסלים או ערכים מוחלטים כך שהתמונה תוצג בהתאם לאתר בכל מכשיר נייד.
  • קצרו קישורים: קישורים ארוכים לא יראו טוב במכשירי מובייל.
  • צמצמו את מעברי העמוד: בניגוד לגלישה במחשבים נייחים, משתמשי מובייל לא אוהבים להקליק יותר מפעמיים ולעבור יותר מדי עמודים.

לסיכום: קידום אתרים במובייל הוא גם העתיד אך במובנים רבים הוא כבר כאן וצובר תאוצה מיום ליום. מקדמי אתרים, ארגונים ובעלי אתרים חייבים להישאר עם האצבע על הדופק מבחינת חידושים והתפתחויות בתחום זה על מנת להשיג תוצאות טובות וחשיפה מיטבית בעולם שהולך והופך נייד ומהיר יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש לנו עוד מאמרים מעולים

פתיחת חשבון בגוגל אדס + מתכנן מילות מפתח – שלב אחר שלב

מאז שגוגל שינו את ממשק פתיחת החשבון בגוגל אדס, משווקים ...

אנידור חקק
27.02.2020
לקריאה

Google My Business המדריך ל-2020

גוגל לעסק שלי מ-א' ועד ת' גוגל לעסק שלי או ...

אנידור חקק
24.01.2019
לקריאה