אחד הסיפורים החמים מהשבועות האחרונים הוא דיווחים הולכים וגוברים על כך שלפתע פתאום מגלים באנליטיקס המון אתרים המפנים לאתר – ומביאים בד"כ עשרות כניסות בחודש מכל כתובת.

אם החלטתם לראות למה אתר באיטליה רוסיה פורום כלשהו בארה"ב החליט פתאום להשקיע בכם ולקשר אליכם – ולקחתם את הכתובת וניסיתם לגלוש אליה מהדפדפן – גיליתם שאתם מופנים למספר אתרים (בד"כ בשם I love Vitaly או משהו בסגנון) ובסופו של דבר הגעתם לעמוד מוצר באתר עלי אקספרס במקרה הטוב או עמוד עם וירוס – במקרה הרע.

עכשיו – אם האתר שלכם הוא אתר ענק עם עשרות אלפי כניסות ביום (או בחודש, זה גם אחלה) אז עוד כמה עשרות כניסות זה לא משהו שאמור להשפיע על הסטטיסטיקות של האנליטיקס שלכם. אבל אם אתם אתר עם כמה מאות כניסות – זה יכול בקלות לשבש לכם את החיים. מה גם – שבכל מקרה זה לא עושה טוב לשום דבר.

למה זה קורה ומה יוצא להם מזה?

האקרים הבינו שרוב העולם משתמש בג'ימייל שיש לו מנוע סינון מצויין והוא חוסם 99% מהוירוסים ברשת. וגם מי שלא עובד בגוגל – כמעט ולא יפתח קובץ ממי שהוא לא מכיר. וזה תקף גם לגבי סתם ספאם. גוגל מסנן ואנשים לא פותחים ופחות לוחצים על לינקים (חוץ מסבתא שלי. היא כן תלחץ…).

אבל להמון אנשים יש אתרים. המון אנשים מתוכם משתמשים באנליטיקס ובודקים מאיפה מגיעה אליהם תנועה. וכמו שאתם עשיתם – מליונים בעולם עושים את אותו הדבר.

נכנסתם ללינק? הגעתם לעלי אקספרס? ברכותי. מעכשיו על כל רכישה שלכם בעלי אקספרס – ההאקר יקבל עמלה. לכם זה לא עולה כלום – אבל זה מעצבן לאללה… בנוסף – סייעתם למוכר להגדיל את החשיפה למוצר שלו ובכך לגרום לעלי אקספרס לקדם אותו בתוצאות החיפוש הפנימיות.

אם מדובר בוירוס או תולעת – זה די ברור. רוצים להפוך את המחשב שלכם לזומבי על מנת להשתמש בו בשביל לעשות כל מני פעולות לא חוקיות כמו פריצות למחשבים, התקפות שרתים ועוד.

אוקי אוקי, אז מה עושים?

יש 2 אופציות. הראשונה – לחסום אותם מגישה לאתר. זו אופציה טובה אבל פחות משמעותית. כי ההפניה עדיין תופיע באנליטיקס ויפריעו לכם בסטטיסטיקות – וגם כי זו לא תנועה אמיתית. אז אין להם שום משמעות לאתר שלכם.

אז האופציה השניה – והעדיפה בעיניינו היא פשוט העלמת האתרים הללו מהופעה באנליטיקס. כלומר- לבקש מגוגל אנליטיקס שיסיר אותם מהיום והלאה מהרשימות.

אז איך אני עושה את זה?

אז נכון – ברשת מסתובבים המון מדריכים דומים על איך להיפטר מההפניות האלה – אבל אנחנו מתחייבים שבעמוד זה תופיע טבלה מעודכנת על כל הקישורים שצריך לחסום. בטבלה יפורטו הכתובות לחסימה, ההפניה, ותאריך העדכון. שתדעו תמיד מתי עדכנו את הטבלה לאחרונה.

ולעבודה

 • נכנסים לאנליטיקס ובוחרים את האתר הנגוע.
 • ולמעלה בסרגל – בוחרים Admin (בעברית: מנהל מערכת)
  ADMIN
 • ואז All Filters (בעברית: כל הסננים)
  All Filters
 • לוחצים על כפתור New Filter
  new filters
 • מכניסים את הקישור לFilter Name (שיהיה יותר קל)
 • בFilter Type בוחרים Custom.
 • בExclude -> Filter Field בוחרים Referral
 • בFilter Pattern מכניסים את כתובת הדומיין
 • וזהו. לוחצים Save.
  fields

הפילטר לא ינקה את התוצאות אחורה – אבל הוא כן יסנן את התוצאות קדימה. ואם תכנסו לפוסט הזה כל כמה שבועות תוכלו להתעדכן בעוד ועוד הפניות שצריך לחסום.

נו? מה צריך לחסום?

שאלה מצויינת:

כנסו ללינק הבא ושימרו אותו במועדפים