עמוד הבית > בלוג > מהי תעודת SSL ואיך היא קשורה לקידום אתרים - מדריך מעשי

מהי תעודת SSL ואיך היא קשורה לקידום אתרים – מדריך מעשי

יצא לכם להיכנס פעם לאתר ולראות מנעול קטן ליד שורת הכתובת? חשבתם למה הוא נמצא שם ומה הוא בעצם אומר? בגדול, המנעול הזה מספר את הסיפור הבא: לאתר יש תעודת SSL.

במאמר הבא נסביר על תעודת SSL וההשפעה שלה על קידום אתרים, בסוף המאמר ממתין לכם מדריך מעשי להתקנת תעודת SSL בשלוש קליקים ואפס עלויות.

 

אז מהי תעודת SSL?

בקצרה – תעודות SSL הן למעשה פרוטוקול אבטחה לאתרים. מדובר בקבצי נתונים ((secure socket layer קטנים המותקנים על גבי השרת ומאפשרים חיבור מאובטח לדפדפן האינטרנט. מטרת פרוטוקול האבטחה היא כמובן – להפוך את האינטרנט לרשת מאובטחת יותר. בשפה פשוטה תעודת SSL "נועלת" את האינטראקציה של הגולש עם האתר בתוך מעגל סגור וכך נמנעת גניבת פרטי לקוחות, גניבת כרטיסי אשראי וכו'.

 

כאשר האתר מאובטח ויש לו תעודת SSL, זה נראה ככה:

  1. מנעול קטן מופיע משמאל
  2. לפני הכתובת ניתן לראות את הקידומת – HTTPS

 

כשאין תעודת SSL לעומת זאת זה נראה ככה:

  1. תופיע אזהרה כתובה וסימן אזהרה במקום מנעול
  2. הקידומת לכתובת ה-URL תהיה HTTP ללא S בסוף

 

SSL זה סטנדרט – וזה אפילו חינמי

כיום מרבית האתרים הרציניים (המתוחזקים תדיר ומקודמים על ידי חברה לקידום אתרים מנוסה) כבר משתמשים בפרוטוקול אבטחה ותוכלו לזהות אותם בקלות על ידי הימצאות המנעול בשורת הכתובת וכתובות האתר שלהם מתחילות ב-HTTPS. אם בעבר התקנת תעודה דרשה עלות כזו או אחרת, כיום כבר התעודות הן חינמיות לכן אין שום סיבה שלא להתקין תעודה כזאת גם באתרכם. התעודה יוצרת אמינות לאתר, גם בעיני גולש לא "מקצועי" וגולשים כיום נרתעים מהקלקה על אתרים לא מאובטחים – מחשש לפישינג. התקנת תעודה כזו היא כיום בגדר סטנדרט בכל סוגי האתרים ובמיוחד באתרים בהם מועבר מידע רגיש כמו אתרי איקומרס לדוגמא.

 

שאלת השאלות – האם זה משפיע על קידום האתר?

התשובה הקצרה היא: כן.

ועכשיו אסביר למה:

בתוך סל השיקולים של גוגל בעת שקלול תוצאה איכותית נמדדים המון פרמטרים. תוכן איכותי, קישורים חיצוניים, סוגיית טכניות הקשורות לסריקה ואינדוקס וכן – האם האתר מאובטח.

לקריאה נוספת על הנחיות גוגל

הסיבה הגיונית מאוד והיא נעוצה בכך שגוגל לוקחת ברצינות את כל הקשור למהימנות האתר אותה היא רוצה להציג לגולש. ככלל, גוגל תשאף להציג לגולש תוצאות מאתרים שנתפסים בעיניה אמינים, כשהיא משקללת פרמטרים הנוגעים ל-EAT. את ש"משקיע" באבטחת המידע של הגולש ומניעה של זליגה שלו לידי האקרים וכו' בהחלט נתפס כאתר יותר אמין.

 

מיני מדריך: איך מתקינים תעודת SSL באתר? (אתרי וורדפרס)

במידה ואתם מאחסנים את אתרכם בשרת אחסון מנוהל, בדרך כלל תוצע לכם האפשרות להתקין תעודת SSL בצורה יחסית פשוטה דרך ממשק ניהול האחסון – Cpanel הקלאסי או דרך ממשק הניהול של השרת עצמו (חלק מחברות האחסון משתמשות ב-plesk או בממשק הייחודי להן כמו קלאודוויז או סייטגראונד) בכל שרת אחסון זה נראה אחרת ולכן אסביר דרך פשוטה יותר ליישום דרך התקנת תוסף וורדפרס פשוט.

 

תוסף really simple ssl

בעזרת תוסף הנקרא really simple ssl תוכלו להתקין תעודת SSL חינמית על האתר שלכם במספר קליקים בודדים.

כך התוסף נראה בספריית התוספים של וורדפרס:

שלב אחרי שלב:

  • שלב 1: מתקינים את התוסף (דרך ספריית התוספים או הקישור שלמעלה)
  • שלב 2: מפעילים את התוסף
  • שלב 3: לאחר הפעלה ייפתח בפניכם החלון הבא – לחצו על activate ssl

 

זהו!

התוסף הותקן והוגדר, לא רק שהתקנתם תעודת SSL, עכשיו ישנה הפנייה אוטומטית לכתובות מאובטחות בהנחה וגולשים יגיעו מכתובת לא מאובטחת (לא HTTPS)

לסיכום

אז אחרי שהסברנו למה מומלץ לוודא שאכן יש לכם תעודת SSL באתר, נסביר קצת על נקודה חשובה להבנה בקידום אתרים ברמה הכללית – מדובר בתהליך מקיף, הכולל הרבה סעיפים ונקודות שיש לקחת בחשבון. התהליך כולל מסע של פעולות קטנות שעם הצטברות האפקט שלהן – מתקבל שלם שגדול מסך חלקיו. כל פעולה לבדה (גם התקנת תעודת SSL כמובן) לא בהכרח תשפיע בצורה דרסטית אבל עבודה על כל הנקודות החשובות ביחד – היא שתוביל לשינוי.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש לנו עוד מאמרים מעולים

האתר מתרסק בגוגל? קייסטאדי מעבר לאתר חדש

"אנחנו מעלים היום את האתר לאוויר!" את הודעת האימה הזו ...

אסף כהן
23.10.2018
לקריאה

מהי סכמה? מהם נתונים מובנים? כל מה שרציתם לדעת על Structured data ולא העזתם לשאול

בוודאי יצא לכם להיתקל במונח "נתונים מובנים" לאחרונה באינטרנט או ...

צוות היידה
24.07.2019
לקריאה